streda 15. júla 2015

Génius Béla Bugár


Odkedy svet svetom je, pospolitý ľud je očarený géniami. To záblesky ich mysle hýbu svetom, oni, nie my, majú to ťažko definovateľné čosi. Pramálo zmôžeme, ostáva len žasnúť a azda ešte písať ódy, snažiť sa, aby z ich veľkosti aspoň kúsok dopadol aj na nás. Fascinovaní autori svojim fascinovaným čitateľom predložili tisíce strán o Mozartovi, Newtonovi alebo Messim, kdesi vnútri však zaiste cítia, že sa snažia o nemožné: genialitu nemožno vysvetliť ani opísať, dá sa len precítiť. Napriek tomu, vopred si vedomý tej márnosti, tu je môj pokus vystihnúť genialitu Bélu Bugára, skutočnej osobnosti roku 2014, 2013, 2012, aj každého iného.
Povedzme si to narovinu: sú politici a je Béla Bugár. Politici navrhujú, realizujú, oslovujú, snažia sa, Béla Bugár len jednoducho je. S imidžom dobrosrdečného a vtipného suseda, ktorý síce je Maďar, ale nejako zásadne vám to nevadí, si v rozbúrených vodách slovenskej politiky vytvoril svoj vlastný bezpečný prístav, z ktorého nikdy ani len nevyplával.
Strany vznikajú a zanikajú, spájajú sa a premenuvávajú, klesajú a stúpajú a Béla Bugár stále je. Stabilný, nemenný, skala, na ktorej stojí strana porozumenia. Trochu ošedivel, trochu sa opozeral, jasných šesť percent. Nikto ho nechce vymeniť, nikto o ňom nehovorí, že je politikom starej generácie (hoci ním je), nikto od neho neočakáva nič, len to, že bude. A to Béla Bugár dokonale spĺňa.
Mohlo by sa povedať, že jeho existencia popiera všetky zákony politiky, nebyť toho, že principiálny zákon velí nájsť si svoju malú bezpečnú dieru na trhu, v nej sa usídliť a urobiť všetko preto, aby sa do nej nenasťahoval nikto iný. Práve toto umenie Béla Bugár dotiahol do dokonalosti. Nikto – doslova nikto iný – nedokázal tak ako on presvedčiť všetkých naokolo, že je niečím, čím v skutočnosti nie je. V skutočnosti totiž Béla Bugár nie je ničím. Je práve tou prázdnou nádobou, ktorá znesie akýkoľvek obsah, hoci väčšinu času ostáva prázdna. Niektoré veci sú skvelé, niektoré veľkolepé, iné magické a potom je Béla.
Je koniec roka a mnohí z vás si azda s výbuchom polnočných ohňostrojov položia otázku, čo Béla Bugár v roku 2014 urobil: odpoveď znie – nič. Vydolovanie akéhokoľvek záznamu aktivity by si vyžadovalo nie jedného ale dvoch celých novinárov, zdokumentovanie jeho činnosti je úlohou vysoko presahujúcou ľudské možnosti. Béla Bugár v roku 2014, tak ako v akomkoľvek pred ním, len jednoducho bol. Ešte zložitejšou úlohou je pátranie po akomkoľvek náznaku názoru. Keď sa povie teflón, okamžite mi napadne Ján Figeľ, ale kto, ak nie práve Béla Bugár, je dokonalým reprezentantom bezpohlavnosti? Ešte aj s tým Figeľom sa dá aspoň nesúhlasiť, ale skúste sa dostať do názorového rozporu s Bélom Bugárom. Nemožné, zhola nemožné, ako chcieť z cibule upiecť štrúdľu alebo Pelému zobrať puk. Aký názor? Čo to je, ten názor? A načo je to dobré? Kritizujeme politikov, že ohýbajú chrbáty a menia postoje a tu je on, dokonalá antitéza – nikdy žiaden postoj nezmenil. Nikdy totiž žiaden nemal.

Napriek tomu – alebo azda práve preto – to stále funguje. Béla Bugár si azda aj niečo myslí, ale len odtiaľ-potiaľ, vždy zásadne a dokonale v rámci oného. Dokáže dlho a pomerne pekne rozprávať, ale tvrdiť, že aj niečo povie, by bolo prehnané. Nevyzerá najhoršie, milovať ho nebudete, ale nikdy vás nenaštve a v tom je ten kľúč. Za predpokladu, že chcete vládnuť, je dobré, ak vás ľudia milujú, On však vie, že premiérom nikdy nebude a tak stačí, ak im nebude vyložene vadiť. A tak občas súhlasí a občas nesúhlasí, vždy s mierou, vždy si vedomý toho, že voľby môže dopadnúť akokoľvek. Večný kandidát na koaličného partnera, vždy pripravený jednoducho len ďalej byť.
Podarilo sa: umenie ničnerobenia Béla Bugár dotiahol do dokonalosti. Práve to je esenciou jeho bytia, jeho víťazný skill. Béla Bugár nevykonáva absolútne žiadnu činnosť a práve preto je tam, kde je, svojim spôsobom je ideálom všetkých tých, ktorým sa nechce robiť absolútne nič. A toto dokáže len skutočný génius.

Prevzaté

Žiadne komentáre: