pondelok 23. januára 2012

Gorila po maďarsky

Hospodársky krytí ľudia v SMK začali hrať väčšiu hru počas pôsobenia dvoch Dzurindových vlád, predovšetkým v oblasti energetiky, pôdohospodárstva, dopravy, vodného hospodárstva a programov pre samosprávy. K skupine sa pripojili Lászlo Gyurovszky, ktorý sa neskoršie stal ministrom pre regionálnu politiku a Zsolt Simon, ktorý sa stal ministrom pôdohospodárstva. Činnosť týchto ľudí vyšetrovala aj SIS a v niektorých regiónoch Južného Slovenska týchto ľudí volajú „pán 20-tich percent“. Obdobnú prezývku získal aj Bugárov novodobý poradca Frederik Buza, ktorého 6. júla 2011 tak zbili traja neznámi páchatelia, že musel byť odkázaný na nemocničné ošetrenie tri dni. Najznámejšími cieľovými osobami však boli Oskar Világi, ktorý jedného času bol členom vedenia alebo dozorných rád až 12 firiem, resp. štátnych inštitúcií - od zdravotnej poisťovne Apollo, cez funkciu generálneho riaditeľa Slovenských železníc po Slovnaft. Neskoršie sa tak posilnila jeho pozícia až sa hovorilo, že on velí aj Bugárovi. Je pozoruhodné aj to, že tento pán v roku 2011 nedostal bezpečnostnú previerku NBÚ, predtým bol preverovaný aj SIS. Predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Transpetrolu sa stal Štefan Czucz, počas pôsobenia ktorého došlo k predaju Transpetrolu. Spolu s Világim a s pomocou Bugára zariadili aj predaj Slovnaftu, aj IRB, vo všetkých prípadoch išlo o vysoké provízie na úrovni niekoľko sto miliónov Sk. Világi, Czucz a Bugár sa tak stali najbohatšími Maďarmi na Slovensku spolu s Františkom Hideghétym, bývalým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu. Okrem dobrých ekonomických kontaktov mali dobré vzťahy aj s médiami a vydavateľmi médií, ale aj s bezpečnostnými zložkami SR. Jaroslav Spišiak bol pred roku 2006 viceprezidentom Policajného zboru SR a je od roku 2010 prezidentom PZSR. Medzitým bol však bezpečnostným šéfom Slovnaftu pod vedením Oskara Világiho. Nie sú nezaujímavé aj ich kontakty na Dobroslava Trnku, bývalého generálneho prokurátora. Majetkové pomery, firmy a sociálna sieť väzieb ľudí okolo Bugára boli zmapované foaf.sk, z ktorého vyplýva, že Oskar Világi, Béla Bugár, Štefan Czucz, František Hideghéty a László Szigeti patria k najbohatším ľuďom na Slovensku. V Šamoríne, na konci ulici Pomlejská, kde býva aj Béla Bugár, sa nachádzajú na enormne veľkých pozemkoch tri kaštiele. V prvom býva Štefan Czucz, v druhom František Hideghéty a tretí je momentálne prázdny. Čaká na svojho majiteľa, ktorým bude podľa Šamorínčanov Béla Bugár. Agentúra urobila na základe údajov z obchodného registra SR, daňového úradu SR a Sociálnej poisťovne prehľad majetkov najbohatších maďarských politikov na Slovensku.

Sú nimi: Béla Bugár, ktorý vlastní firmu BB & G sro. Firmy, s ktorými má úzke kontakty (83-100%): KABA Trade sro., Pro Media Studio sro, PARCUS as. Podľa údajov Agentúry k osobe Bélu Bugára a jeho manželky je najbližší podnikateľ bývalý riaditeľ SMK Péter Vörös (98%). Firma Bélu Bugára má väzbu na ďalších 16 firiem (5%-16%), napr: Poľnohospodárske stavby as., ASTRAS sro., Studio Camadeo sro., Transpetrol as., TSC Capital Consulting atď. Celkové informácie tu: Zsolt Simon, ktorý vlastní firmy AGS s.r.o., AGROTRADE, sro. Blízke firmy: 100% firmy: Coburg sro., Agroobchod-Družstvo (údajne sa ruší), Agropex sro. Na 45% ďalších 5 firiem. Podľa foaf.sk najbližší človek k Zsoltovi Simonovi je (100%) Peter Polóni. Viac: Tibor Bastrnák, ktorý vlastní firmy MEDIFIT sro., PEDIATER BE sro., KVADRÁL sro. Blízke firmy medzi 71%-100% : Regionálna správa a údržba ciest Komárno Rt., PEDIATER PLUS sro., MEDCom sro., COM-therm, sro. Viac: Gábor Gál, ktorý vlastní firmy Dodak sro., Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta a.s., GAVE a.s. Blízke firmy medzi 50-100%: Kordo, s.r.o., Nemocnica s poliklinikou Skalica Rt. Dlžník. Ďalších 51 firiem medzi 14%-44%. Viac: László Solymos, ktorý vlastní firmy GRAVEL Land sro, SLOMIK sro., Dôstojná as., BLUE FASHION sro. Ďalších 22 blízkych firiem okolo 50%, napr. SportLand sro., Development Hubice, sro., Spirit Slovakia sro. Viac: Elemír Jakab, ktorý vlastní podiel vo firmách Zemplínska juhovýchodná vodárenská spoločnosť, as. , AGROSPOLOČNOSŤ sro., Lesopoľnohospodársky majetok Ulič, EMI, sro Veľké Raškovce, Východoslovenská energetika as. Viac tu: Péter Vörös, ktorý vlastní sBélom Bugárom Pro Media Studio, sro., BB & G, sro., PARCUS, as. atď. Viac: Igor Sidor, ktorý vlastní firmy: V.O.D.S. - Eko sro., V.O.D.S. - Eko, as., .A.S.A. - V.O.D.S. SANÁCIE, sro., End side trade, sro., Perínsky rybársky klub, sro., MEDIM sro. Strážske a ostatné si nájdite sami.

Prevzaté

1 komentár:

rastislav47 povedal(a)...

Najviac sa mi "páči" ako je mnoho ľudí naivných keď v nedávnych prieskumoch verejnej mienka sa umiestnil BUGÁR na prvom mieste ako neskorumpovaný a "čistý" politik.Niekde som sa dočítal ,že je spoluvlastníkom zrenovovaného kaštieľa na južnom Slovensku,ktoré podľa jeho slov slúži ako penzión pre seniorov "nie našich, ale zahraničných a dobre situovaných . Skrátka nepoškvrnenosť sama ...